Vláda slibuje důchodcům jednorázový příspěvek až šest tisíc korun, médiím představený jako „rouškovné“. Se známějším šrotovným, kterým byl v Německu při poslední ekonomické krizi oživen trh s auty, nemá ovšem tato akce společného nic. Vánoční dárek avizovaný seniorům před říjnovými volbami má především povzbudit jejich vděčnost stranám vládní koalice. Že vládě nejde až tak o kvalitu života důchodců dokazuje fakt, že části seniorů hodlá svým dárečkem víc vzít než dát. Vysvětlíme si to, jak je poslední dobou zvykem, přehledně.

Rouškovné vláda chystá, protože …

… inflace stoupla letos, s čímž se vloni nepočítalo. To je jedno z oficiálních zdůvodnění výplaty částky najednou. Nelze proti němu nic namítat, snad jen tu první půlku pravdy doplnit: není pravděpodobné, že by i pro další rok sněmovna odsouhlasila půlbilionovou sekyru do státního rozpočtu, aniž by bylo zjevné, na co.

… milion seniorek a seniorů má důchod nižší než 14 tisíc korun měsíčně. To je sice skandální, ale proč mají tedy těch 6 tisíc dostat i ostatní, kteří berou důchod vyšší? Neříkala tato vláda, že se na řešení příliš nízkých důchodů zaměří nějak specificky?

… je to odškodné za koronavirus. Skutečným odškodným by byla reforma sociálních služeb, která by rozšířila neveselé vyhlídky života seniorů na trase nemocnice – léčebna – domov pro seniory o možnost bydlet doma. Šest tisíc pro klienty pobytových služeb, kteří dlouho neviděli své blízké jinak než z balkónu nebo na tabletu, protože na přiměřené bydlení a pečovatelskou službu oni sami ani jejich rodiny nemají, je na odškodnění tohoto zanedbání trestuhodně málo.

… důchodci si peníze navíc zaslouží, protože celý život pracovali. Zásluhovost řeší samotný důchodový systém, včetně valorizací, nedokonalosti dané demografickým vývojem a diskutabilním nastavením daňového systému pak musí vyrovnat důchodová reforma. Kde ji vláda má? Rok 2020 je už druhým v řadě, kdy nám údajnou důchodovou reformu představí před koncem roku.

Jednorázové dárečky poškozují důchodce, kteří …

… bydlí díky příspěvku na bydlení. V červenci 2020 pobíralo příspěvek na bydlení 172 tisíc domácností, z nichž zhruba polovinu tvoří příjemci (nejen starobních) důchodů. Vzhledem k tomu, že starobních důchodců je šestinásobně více než důchodců invalidních a dalších, lze předpokládat, že většinu z té poloviny příjemců příspěvku na bydlení, zhruba 60 tisíc domácností, tvoří starobní důchodci. Předvánoční rouškovné zvýší jejich rozhodný příjem natolik, že mohou reálně přijít o příspěvek na bydlení na celé první čtvrtletí roku 2021 a dostat se tak do vážných potíží.

… jsou v exekuci. Jednorázovým příspěvkem, ale i každoročním navýšením, přidává stát de facto exekutorům, nikoli důchodcům, takže to s tou volební vděčností může být i jinak. „V roce 2019 se z důvodu valorizace stalo nově zabavitelnými 5 012 důchodů,“ potvrdila informace E15 mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová. Počet důchodů s exekučními srážkami, a to i invalidních a vdovských a vdoveckých, se tak z loňských více než 86,5 tisíce vyšplhal na 91,5 tisíce.“ V prvním čtvrtletí loňského roku to bylo ještě „jen“ 90 418 a zároveň víme, že se exekuce tehdy týkala 52 687 starobních důchodkyň a důchodců. Nárůst o tisíc osob do konce loňského roku ukazuje na překročení počtu 53 tisíc seniorů odevzdávajících část svého důchodu exekutorům bez ohledu na to, jakou valorizaci nebo dárek jim vláda připraví.

Starobních důchodců je v naší zemi 2,4 milionu. O dva řády nižší počet těch, kterým nárazová populistická navýšení důchodů opakovaně ubližují, jsou tedy pro vládní strany nejspíš akceptovatelnou ztrátou voličů. Bez složitějších politických rozhodnutí, například o sociálním bydlení, a bez posílení podpory pečovatelských služeb poskytovaných v přirozeném prostředí domácností se kvalita života stárnoucích občanů nezlepší. A v tom je právě rozdíl mezi zájmem vlády o seniory a zájmem jen o jejich hlasy.

Alena Zieglerová

(Psáno pro Deník Referendum, 25.8.2020)

Rouškovné důchodcům nepomůže, nebo jim ublíží