Zdroj: Česká televize
Zdroj: Česká televize

Citace z článku šéfky pražské přílohy MF DNES Ivany Faryové o tom, proč některé děti nedokončí ani základní školu. Prý za to mohou rodiče, resp. dávky od státu, které pobírají:

Selský rozum křičí, že i dávky by si měl člověk aspoň trochu zasloužit – a nejenom svou příslušností ke státu.

Co třeba takhle.

Žadatel na úřadě: Jdu si požádat o příspěvek na živobytí, na bydlení, na dítě, na jeho školní pomůcky a tak dále.

Úřednice: Ale já vidím, že jste už několik let nepracoval. Ani o žádnou brigádu jste se nepokusil? No tak to my musíme vaše dávky snížit, a dokonce ani nedosáhnete na všechny. To byste se musel začít trochu víc snažit.

Že je to nereálné? Jistě.

 

Ale vůbec to není nereálné, spíše běžné. Jak by to ale podle platné legislativy mělo být?

 

Žadatel na úřadě (na Úřadě práce, který je už nějakou dobu „sociálkou“):

Jdu si požádat o příspěvek na živobytí. Jsem u vás evidován jako uchazeč o zaměstnání, takže kdybych od vás nepřijal nabídku k zaměstnání, vyřadili byste mě na 6 měsíců z evidence a neměl bych nárok na žádné dávky. Za tu dobu, co jsem evidován, se mi však nic podobného nestalo – žádná nabídka práce od vás nepřišla. Když si hledám práci sám, zaměstnavatelé mi nabízejí jen nelegální práci, za kterou by mi pak třeba ani nezaplatili. Žádám vás tedy alespoň o příspěvek na živobytí, aby měla naše rodina z čeho žít. O příspěvek na bydlení nežádám, protože na něj nemám nárok, když nemám na kauci, abych se dostal k bydlení v nájemním bytě. Bydlím se svou rodinou v podnájmu u jednoho podnikatele, který dříve provozoval ubytovnu. Ale ten nás vyhodí na ulici, pokud tu pro něj dnes nevyjednám doplatek na bydlení, který mu bude chodit přímo na účet. Jelikož to nebude dost, budu mu ten doplatek muset dorovnat ještě z příspěvku na živobytí. Co se týče školních pomůcek mých dětí, na ty nemám ani pomyšlení. Děti by spíš potřebovaly čistou postel, protože ta díra, v níž se tísníme s rodinou bratrance a jeho dětmi, nemá ani tolik postelí, kolik nás je.

 

Úřednice (kterou živí manžel, protože ze svého platu by nevyšla):

Ale já vidím, že jste už několik let nepracoval. To bude asi nějaké pochybení našeho správního orgánu, že jsme vám za ta léta nic nenabídli. Brigády neexistují, ale pojďme tedy zkusit nějaké aktivizační opatření, kterým byste se mohl vykázat budoucímu zaměstnavateli jako spolehlivá pracovní síla. Zde je telefonní číslo na sociální podnik, který zajišťuje krátkodobá zaměstnání umožňující přivýdělek a praxi uchazečům o zaměstnání, támhle je telefon, odkud si tam teď prosím zdarma zavolejte. Pokud tam nastoupíte, přibude vám k příspěvku na živobytí o 30 % z toho, co si vyděláte. Časem se snad uchytíte i v normálním zaměstnání za běžnou mzdu. Sociální podnik vám s hledáním nového místa pomůže, patří to k jeho cílům.

S vyšším příjmem se lze poohlédnout i po lepším bydlení. Kontrolovat podmínky v bytě, kde jste jen v podnájmu, je pro nás aktuálně složité. Čekáme na vymezení standardů sociálního a dostupného bydlení, nicméně už nyní spolupracujeme s obcemi na zajišťování vhodného bydlení pro rodiny s dětmi v bytové nouzi. Pokud souhlasíte, zařadíme vás do programu zájemců o bydlení v nájemním bytě s podmínkou, že budete spolupracovat se sociálním pracovníkem na zlepšení své příjmové situace, včetně splácení případných dluhů.

A pozor na docházku vašich dětí do školy! Víte přeci, že bychom vám mohli sebrat všechny dávky, pokud byste neplnil svou povinnost dbát na řádné plnění povinné školní docházky svých dětí! Jestli se jim do školy nechce, protože věčně něco nemají a dostávají za to poznámky, můžeme se spolu vypravit na nákup do papírnictví a potřebné pomůcky jim pořídit. Ve škole děti dostávají teplý oběd a vy si můžete požádat o zajištění obědů pro své děti zdarma. Tady máte potvrzení pro školní jídelnu. Pokud ale budou mít absence, nárok na obědy tím zanikne. Bylo by prima, kdyby děcka navíc chodila do nízkoprahového klubu, kde jim odpoledne trochu pomohou s úkoly, nebo kdybyste souhlasili s tím, že k vám domů bude docházet student či studentka na doučování. Tady je na ně telefon, zavolejte jim.


Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi

§3 odst. 1

Osobou v hmotné nouzi není osoba, která

b) je vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a bez vážných důvodů odmítla vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo účastnit se v cíleném programu k řešení zaměstnanosti, a to po dobu 3 kalendářních měsíců následujících po měsíci, ve kterém došlo k odmítnutí,
e) je osobou, které byla za neplnění povinností zákonného zástupce dítěte spojených s řádným plněním povinné školní docházky uložena sankce podle zvláštního právního předpisu, a to po dobu 3 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o uložení sankce,


Možná bychom se my, střední třída zaměstnaných lidí bydlících v bytech a schopných pomoci dětem s úkoly, měli přestat ptát, co dalšího bychom měli na méně šťastné rodiny ještě naložit, aby se polepšily. Správná otázka je, co z toho, co jsme na téma sociálního začleňování a boje s chudobou napsali do zákonů a vládních strategií, v praxi nefunguje a jak to napravit.

 

Alena Zieglerová

„Stát je štědrý. Sype, ani neví na co“ – V čem se mýlí Ivana Faryová v MF Dnes